Pomiń zawartość →

Co wpływa na popularność terminali płatniczych?

Biorąc pod uwagę dzisiejsze technologie sprzedaży dla firm, terminale płatnicze są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń na rynku. Sięgają po nie podatnicy prowadzący różnego typu działalności gospodarcze – zarówno handlowe, jak i usługowe. Co jednak konkretnie wpływa na tak dużą popularność terminali płatniczych? Naszym zdaniem można wymienić co najmniej 3 istotne powody, które o tym decydują.

Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego – co to takiego?

Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego funkcjonuje w naszym kraju już od stycznia 2018 roku. Pisząc w dużym uproszczeniu, mowa o „narodowej” akcji, zorganizowanej m.in. przez Związek Banków Polski i agentów rozliczeniowych, której głównym celem jest promowanie terminali płatniczych. A polega to po prostu na refundacji kosztów wdrożenia oraz stosowania takich urządzeń. Obecnie przedsiębiorca, który zdecyduje się przystąpić do Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, może liczyć m.in. na brak opłat abonamentowych i prowizji od transakcji przez pierwszych 5 miesięcy użytkowania terminala płatniczego (lub do momentu przekroczenia limitu obrotu w wysokości 42 000 złotych). Mowa więc o sporej oszczędności kosztów na początku stosowania omawianej technologii sprzedaży.

Obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych

Kolejnym powodem, który wpływa na popularność terminali płatniczych, jest obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych. Taka konieczność została wprowadzona przez ustawodawcę na początku 2022 roku i dotyczy przedsiębiorców korzystających z urządzeń fiskalnych. Warto podkreślić, że obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych nie jest równoznaczny z tym, że podatnik stosujący kasę lub drukarkę rejestrującą musi automatycznie wdrożyć terminal płatniczy. Przedsiębiorca może zaoferować swoim klientom np. przelew elektroniczny lub szybkie płatności przez BLIK-a. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość konsumentów oczekuje już możliwości sfinalizowania transakcji za pomocą karty. Terminal płatniczy to również wyspecjalizowane narzędzie, które potrafi zaoferować wdrożenie dodatkowych usług w firmie. Przy użyciu takiego urządzenia można dodatkowo np. sprzedawać doładowania do telefonów komórkowych.

Wygoda pracy i szybka forma rozliczenia transakcji przy użyciu terminali płatniczych

Na koniec zostawiliśmy sobie walory użytkowe urządzenia, jakim jest terminal płatniczy. Taka technologia sprzedaży zapewnia bowiem nie tylko szybkie i bezpieczne, ale też wygodne akceptowanie transakcji elektronicznych. A wynika to m.in. z tego, że większość terminali płatniczych posiada wbudowany panel dotykowy. Często więc obsługa takiego urządzenia przypomina korzystanie ze smartfona. Co więcej, wiele terminali płatniczych można podłączyć bezpośrednio do kasy fiskalnej (w szczególności do modeli typu online). Wspomniana „integracja” zapewnia dużą automatyzację codziennej pracy oraz ogranicza ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów po stronie użytkownika. Trudno też nie docenić faktu, że terminal płatniczy zazwyczaj jest po prostu małym urządzeniem. A na rynku technologii sprzedaży są nawet dostępne modele przenośne, które sprawdzają się doskonale w działalnościach mobilnych lub przy dostawie towarów do klientów.

Opublikowano w Urządzenia peryferyjne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *