Pomiń zawartość →

Kasoterminal – co to za technologia sprzedaży?

Urządzenia fiskalne i terminale płatnicze to jedne z najbardziej rozpowszechnionych technologii sprzedaży, jakie funkcjonują w polskich firmach. Rozwiązania tego typu są wykorzystywane nie tylko w placówkach handlowych, ale także w działalnościach zajmujących się świadczeniem usług na rzecz osób fizycznych. Kasa lub drukarka fiskalna i terminal płatniczy to jednak nie jedyna propozycja dla przedsiębiorcy. Alternatywą jest kasoterminal, czyli technologia sprzedaży, która dosłownie łączy w jednej obudowie funkcjonalność obydwu urządzeń dla firm.

Z jakich „części” składa się kasoterminal?

We wstępie wspomnieliśmy już, że kasoterminal łączy w sobie funkcjonalność urządzenia fiskalnego oraz terminala płatniczego. Warto to jednak doprecyzować i dodatkowo podkreślić, że taka technologia zapewnia nie tylko rejestrowanie obrotu i wystawianie paragonów, ale także akceptowanie płatności elektronicznych. Ponadto, integralną częścią kasoterminala jest jego aplikacja sprzedażowa. To właśnie ona pozwala na zarządzanie wszystkimi funkcjami tego rozwiązania technologicznego. Warto również dodać, że modele dostępne na polskim rynku oferują obsługę za pomocą panelu dotykowego. Codzienne używanie kasoterminala w firmie przypomina więc korzystanie ze smartfona lub tabletu.

Praca samodzielna lub w rozwiązaniu systemowym

Kasoterminal charakteryzuje się także tym, że jest w pełni samodzielnym rozwiązaniem sprzedażowym. Korzystanie z takiej technologii nie wymaga więc posiadania innych urządzeń elektronicznych (jak ma to miejsce np. w przypadku drukarki fiskalnej). Pełna autonomia nie oznacza jednak, że kasoterminale nie mogą komunikować się z innymi elementami rozwiązania systemowego dla firmy. Wybrane modele z tej kategorii zapewniają płynną współpracę z czytnikami kodów kreskowych, wagami elektronicznymi oraz szufladami na pieniądze. Ponadto, kasoterminal można bez problemu podłączyć do firmowego komputera, np. w celu zaprogramowania bazy towarowej (PLU).

Urządzenia fiskalne online i offline

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wdrożenie kasoterminala, powinien pamiętać m.in. o tym, że na rynku są dostępne zarówno modele offline, jak i online. Te pierwsze można zaliczyć do grupy urządzeń fiskalnych starego typu – z elektroniczną kopią paragonów. Z kolei kasoterminale online, poza omówionymi wcześniej rozwiązaniami, zapewniają również transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. W ich przypadku komunikacja z systemem teleinformatycznym Ministerstwa Finansów jest zresztą wymagana. Trzeba więc pamiętać także o tym, aby przy wdrożeniu kasoterminala online w firmie zagwarantować mu dostęp do łącza internetowego, np. do sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Wygodną alternatywą dla wspomnianego rozwiązania będzie urządzenie z modemem GSM oraz kartą SIM. Taki kasoterminal online nie będzie po prostu zależny od działania firmowej sieci internetowej.

Opublikowano w Porady

Komentarz

  1. Renton Renton

    Tak, jak czytam, to rozwiązanie to wydaje się naprawdę optymalne. Nie dość, że funkcjonalne, to w dodatku kompaktowe. Fajny pomysł z połaczeniem tych technologii w jedną, zwłaszcza, że to obecnie bardzo na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *