Pomiń zawartość →

Jakie rozwiązania zapewniają współczesne drukarki etykiet?

Dla niektórych działalności gospodarczych drukarka etykiet to wręcz niezbędne narzędzie pracy. Urządzenia tego typu są powszechnie używane m.in. w dużych, średnich i małych placówkach handlowych, hurtowniach, firmach zajmujących się logistyką, zakładach przemysłowych czy nawet w biurach albo gastronomii. A jakie konkretnie rozwiązania – parametry, funkcje i konstrukcje – są stosowane we współczesnych drukarkach etykiet?

Urządzenia dla małych, średnich i dużych działalności gospodarczych

W dzisiejszych czasach producenci urządzeń dla firm dostosowują tworzone przez siebie rozwiązania do potrzeb różnych działalności gospodarczych. Dotyczy to także drukarek etykiet, które są dzielone na różne kategorie technologiczne – biurowe, półprzemysłowe, przemysłowe czy nawet mobilne. Cechą wspólną takich modeli jest oczywiście możliwość wystawiania zdefiniowanych wcześniej wydruków. Każdy rodzaj drukarki etykiet oferuje jednak inne rozwiązania w tym zakresie. Ponadto, wspomniane urządzenia różnią się konstrukcją, wielkością oraz wagą. Najlepiej obrazuje to, rzecz jasna, zestawienie większych gabarytowo drukarek przemysłowych/półprzemysłowych z kompaktowymi modelami przenośnymi. Warto jednak pamiętać, że np. urządzenia biurowe również mogą cechować się niewielkimi wymiarami.

Różne rodzaje i parametry wydruku

Przy wyborze drukarki etykiet z pewnością należy zwrócić uwagę na parametry mechanizmu drukującego. Istotny będzie z pewnością sam rodzaj zastosowanej technologii. Modele dostępne na polskim rynku oferują zazwyczaj wydruk termiczny, termotransferowy lub obydwa sposoby wystawiania etykiet. A typ mechanizmu drukującego przekłada się zarówno na rodzaj obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych (rolki z etykietami, paragonowe, z opaskami, taśmy barwiące itd.), jak i często na rozdzielczość wydruku, czyli, mówiąc prościej, na jego jakość. Z kolei przy wysokonakładowym emitowaniu etykiet ważnym parametrem okaże się także szybkość pracy, określana zazwyczaj w milimetrach lub liniach na sekundę.

Drukarka etykiet a rozwiązanie systemowe w firmie

Współczesne drukarki etykiet mogą współpracować z innymi urządzeniami wykorzystywanymi w firmie. Najczęściej podłącza się je do komputera, na którym zostało zainstalowane m.in. oprogramowanie do zarządzania wydrukiem. Dzięki temu można np. w prosty sposób konfigurować używane szablony etykiet. Chociaż akurat wspomniana „prostota” będzie zawsze zależała od programu dołączonego do drukarki przez jej producenta bądź importera. Z kolei w kontekście współpracy z komputerem kluczowa jest obsługa odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego. Przy poszukiwaniu drukarki etykiet do systemu funkcjonującego w firmie można trafić na modele wyposażone w wejścia przewodowe (USB, RS-232, Centronics, Ethernet) lub moduł zapewniający przesyłanie danych bez użycia kabli transmisyjnych (Wi-Fi, Bluetooth). I najlepiej sięgnąć po model z takim interfejsem komunikacyjnym, który zapewni płynną łączność z firmowym komputerem.

Opublikowano w Urządzenia peryferyjne

Komentarz

  1. Esmo Esmo

    Najbardziej chyba zaskakuje fakt, że drukarki etykiet – o których raczej mówi się rzadziej, niż o np. kasach i drukarkach fiskalnych – jak wynika z tego tekstu, są naprawdę funkcjonalne i przydają się w niejednej branży. Z pewnością warto się im przyjrzeć, bo mogą znacznie ułatwić pracę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *