Pomiń zawartość →

Jaka waga do rozwiązania systemowego dla firmy? 3 popularne rodzaje urządzeń

Technologie przeznaczone do pracy w rozwiązaniach systemowych dla firm powinny zapewniać m.in. współpracę z innymi urządzeniami. Wiele współczesnych wag elektronicznych spełnia to kryterium i oferuje łączność za pośrednictwem dostępnych interfejsów komunikacyjnych. Ponadto, dotyczy to różnego rodzaju modeli ze wspomnianej kategorii produktowej. W rozwiązaniach systemowych dla firm sprawdzają się m.in. wagi etykietujące, kalkulacyjne oraz platformowe. Co warto wiedzieć o urządzeniach tego typu, zanim zdecydujemy się na wybór któregoś z nich?

Z jakimi urządzeniami może współpracować waga elektroniczna?

Produkowane w dzisiejszych czasach wagi elektroniczne mogą współpracować z różnymi elementami rozwiązania systemowego. Często spotykane jest ich połączenie np. z terminalami komputerowymi POS, kasami fiskalnymi lub ręcznymi skanerami kodów kreskowych (w szczególności w przypadku wag etykietujących). Wynika to z tego, że współczesne urządzenia ważące obsługują często popularne porty komunikacyjne, np. RS-232, USB czy Ethernet, a w przypadku bardziej zaawansowanych modeli – nawet współpracę bezprzewodową przez Wi-Fi albo Bluetooth. Taka łączność przekłada się zaś za automatyzację codziennej pracy, a więc przyspiesza realizowanie zadań firmowych związanych m.in. z obsługą klientów.

Czym jest waga kalkulacyjna i jak działa w systemie sprzedaży?

Waga kalkulacyjna to jedna z podstawowych propozycji dla przedsiębiorstwa, w którym działa (lub dopiero ma zostać wdrożony) system sprzedaży oparty o urządzenie fiskalne (kasę bądź drukarkę) albo/i terminal komputerowy POS. Mamy tu na myśli w szczególności małe i średniej wielkości sklepy spożywcze, innego rodzaju placówki handlowe (np. piekarnie, cukiernie i warzywniaki) czy lokale gastronomiczne. Funkcjonalność wagi kalkulacyjnej zapewnia bowiem nie tylko wykonywanie pomiarów masy, ale także przeliczanie wyników ważenia na kwoty do zapłaty. Ponadto, informacja na ten temat trafia później automatycznie do kasy fiskalnej lub terminala komputerowego. To z kolei zdecydowanie przyspiesza obsługę klienta oraz niweluje ewentualne błędy, które mogą wystąpić przy ręcznym „przepisywaniu” danych z jednego urządzenia na drugie. Warto też wspomnieć, że niektóre wagi kalkulacyjne oferują np. zaprogramowanie bazy towarowej i skonfigurowanie skrótów klawiszowych.

Wszechstronność i zastosowanie wagi etykietującej

Waga etykietująca, w porównaniu z modelem kalkulacyjnym, to już znacznie bardziej zaawansowana propozycja technologiczna do pracy w rozwiązaniu systemowym. Pierwsze ze wspomnianych urządzeń oferuje bowiem nie tylko wykonywanie pomiarów masy, ale także, za sprawą wbudowanego mechanizmu termicznego, wystawianie wydruków z informacjami o konkretnych elementach asortymentu. Co więcej, we współczesnych wagach etykietujących standardem jest już np. złącze komunikacyjne Ethernet. Takie modele są więc przystosowane do pracy w firmowych sieciach LAN.

Waga etykietująca do systemu

Wyróżnikiem urządzenia ważącego z wbudowanym mechanizmem drukującym będą też często wysokie parametry techniczne, np. obsługa rozbudowanej bazy towarowej (od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy pozycji PLU). Ponadto, waga etykietująca oferuje często zaprogramowanie bardzo wielu klawiszy funkcyjnych. A w niektórych modelach nawet obsługę za pomocą kolorowego panelu dotykowego.

Waga platformowa, czyli urządzenie do dużych i ciężkich towarów

Wagi platformowe nie zawsze kojarzą się z urządzeniami, które mogą współpracować np. z kasą fiskalną lub komputerem. W praktyce okazuje się jednak, że takie „pomostówki” również są dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży. I co najważniejsze, nie mówimy wcale o pojedynczych modelach. Wagi platformowe, które będą z powodzeniem funkcjonować w rozwiązaniach systemowych dla firm, znajdziemy dziś np. w ofercie Cas czy Dibal. A czym jeszcze wyróżniają się akurat takie urządzenia? Przede wszystkim dużymi platformami (szalkami) oraz wysokimi zakresami ważenia. Innymi słowy, wagi elektroniczne z tej kategorii sprawdzają się najlepiej przy obsłudze dużych i ciężkich obiektów. Za sprawą wytrzymałych i solidnych konstrukcji są również przygotowane do pracy w wymagających warunkach eksploatacji.

 

Która waga elektroniczna – kalkulacyjna, etykietująca czy platformowa – będzie najlepszym wyborem dla rozwiązania systemowego? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: wszystko zależy od potrzeb danej działalności gospodarczej. Znajdą się firmy, w których będzie trzeba wdrożyć wagę etykietującą, podczas gdy w innych wystarczający okaże się model kalkulacyjny. A co innego jeszcze w przypadku urządzeń platformowych (pomostowych), które sprawdzają się w bardzo konkretnych zastosowaniach. Ponadto, nie można zapominać o innego rodzaju wagach elektronicznych, np. prostych, pracujących w zabudowie czy wago-skanerach. Wspomniane urządzenia również znajdują zastosowanie w rozwiązaniach systemowych dla firm.

Opublikowano w Porady Urządzenia peryferyjne

Komentarz

  1. ringo ringo

    niby waga platformowa jeszcze solidniejsza, a etykietująca jeszcze więcej może, naotmiast ja korzystam z wagi kalkulacyjnej i w zupełności mi wystarcza, zarówno pod względem działalności, jak i moich oczekiwań użytkowych. ale muszę, przyznać że znowu całkowicie bez wagi elektronicznej to ani rusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *