Pomiń zawartość →

Kasy fiskalne online i offline – podstawowe różnice

Kasy fiskalne online i offline współistnieją na polskim rynku technologii sprzedaży od maja 2019 roku. Niektórzy mogli nawet tego nie zauważyć, gdyż wspomniane urządzenia mają często bardzo podobne obudowy. Trzeba jednak pamiętać, że modele online i offline oferują kilka odmiennych funkcjonalności. A to nie wszystkie różnice, które są związane z kasami dostępnymi na polskim rynku. Istotnymi kwestiami są także: wymóg stosowania konkretnych urządzeń oraz tzw. ustawowa ulga.

Offline to tak naprawdę 2 rodzaje urządzeń rejestrujących

Na początek warto jeszcze wyjaśnić, że pod pojęciem „kas fiskalnych offline” kryją się 2 rodzaje urządzeń – modele z papierową lub elektroniczną kopią paragonów. Obydwie technologie sprzedaży są nadal powszechnie wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że znajdziemy je na rynku fiskalnym. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele wyposażone w moduły elektronicznej kopii paragonów. Natomiast kasy z kopią papierową zostały wycofane z dystrybucji we wrześniu 2019 roku.

Na czym polega to słynne online, czyli łączność z CRK

Łączność z Centralnym Repozytorium Kas to podstawowa różnica pomiędzy urządzeniami fiskalnymi online i offline. Należy z całą mocą podkreślić, że taka funkcjonalność jest dostępna wyłącznie w przypadku tych pierwszych. Ponadto, urządzenia fiskalne typu online nie tylko łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, ale także przekazują tam ważne informacje, m.in. dane dotyczące rejestrowanego obrotu czy wykonywanych przeglądów technicznych.

Pamięć chroniona vs. elektroniczna lub papierowa kopia paragonów

Obydwa rodzaje urządzeń – online i offline – umożliwiają archiwizowanie ważnych danych. Różnice dotyczą jednak wykorzystywanych rozwiązań technologicznych. W przypadku kas online mamy do czynienia z jedną funkcjonalnością, tzw. pamięcią chronioną. Służy ona do automatycznego zapisywania istotnych zdarzeń, m.in. wykonywanych raportów dobowych. Tam również archiwizowane są kopie paragonów fiskalnych. A jak to wygląda w urządzeniach fiskalnych offline? W takich modelach wyróżniamy 2 zupełnie różne rozwiązania – papierową lub elektroniczną kopię paragonów.

Z którego rodzaju kas fiskalnych trzeba korzystać?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych jest regulowany przez ustawę o VAT oraz odrębne Rozporządzenie Ministra Finansów. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że część przedsiębiorców została zobligowana do stosowania konkretnego rodzaju urządzeń rejestrujących sprzedaż – modeli online. Taka konieczność występuje m.in. w przypadku warsztatów samochodowych oraz placówek zajmujących się wymianą opon lub kół. Obowiązek korzystania z kas fiskalnych online będzie zresztą rozszerzany na kolejne branże. Najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku wspomniane urządzenia zaczną stosować np. właściciele lokali gastronomicznych.

Ulga za kasę fiskalną – za online czy offline?

Zainstalowanie pierwszej kasy fiskalnej w firmie upoważnia podatnika do starania się o zwrot części wydatku – nawet do 700 zł. Tzw. ustawowa ulga przysługuje jednak wyłącznie w przypadku wdrożenia urządzenia rejestrującego online, czyli takiego, które łączy się z Centralnym Repozytorium Kas. Modele z papierową lub elektroniczną kopią paragonów (offline) nie są obecnie w żaden sposób refundowane.

Opublikowano w Inne Porady

Komentarz

  1. mirano mirano

    mysle ze zwlaszcza ostatni punkt to najwazniejsza roznica dla poczatkujacych fiskalnych przedsiebiorcow 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *