Drukowanie i wydawanie paragonów fiskalnych to jedna z podstawowych czynności, którą wykonuje się przy użyciu kasy rejestrującej. Należy jednak pamiętać o tym, że po zakupie urządzenia nie działa ono jeszcze w trybie pozwalającym na wystawianie wspomnianych dokumentów. W przypadku tej technologii sprzedaży niezbędna jest m.in. fiskalizacja kasy. A to tylko jeden z etapów procedury instalacyjnej.
Fiskalizacja i inne obowiązki podatnika
Kiedy przedsiębiorca ustali już, że będzie musiał zacząć korzystać z kasy fiskalnej, niezbędnym krokiem jest zakup odpowiedniego urządzenia. Najlepiej jeżeli będzie to model, który spełni oczekiwania konkretnej działalności gospodarczej. Kolejnym etapem, szczegółowo opisanym w polskich przepisach (Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku), jest rejestracja i instalacja kasy. Na czym konkretnie polega wspomniana procedura?
Pierwszym obowiązkiem, o którym podatnik musi pamiętać, jest zawiadomienie właściwego Urzędu Skarbowego o planowanej liczbie kas i miejscach ich zainstalowania. Dokument tego typu należy złożyć do US przynajmniej 1 dzień przed rozpoczęciem pracy przy użyciu urządzenia rejestrującego. Drugi obowiązek jest związany z wprowadzeniem kasy w tryb fiskalny. Podatnik musi zlecić procedurę fiskalizacyjną serwisantowi z ważnymi uprawnieniami. Kiedy zaś kasa zostanie już uruchomiona w trybie fiskalnym, ponownie niezbędna jest terminowa komunikacja z Urzędem Skarbowym. Właściwy US należy poinformować o fiskalizacji w czasie 7 dni. Po dopełnieniu omówionych przed chwilą formalności, przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny. Trzeba go umieścić na obudowie konkretnego urządzenia – koniecznie w widocznym miejscu.
Korzyści płynące z wcześniejszej instalacji kasy
Nie trzeba być wcale przedsiębiorcą, aby zdawać sobie sprawę z tego, że zostawianie różnych obowiązków na ostatnią chwilę czasami nie kończy się najlepiej. Natomiast w przypadku instalacji kasy fiskalnej, niedopełnienie wszystkich formalności może się wiązać z naprawdę dotkliwymi konsekwencjami, m.in. karą grzywny. Dlatego też warto zdecydowanie korzystniej jest pomyśleć o wcześniejszym rozpoczęciu procedury instalacyjnej. W ten sposób nie tylko unikniemy ewentualnych problemów, ale także zyskamy więcej czasu na opanowanie funkcjonalności danego modelu. Przed fiskalizacją kasa będzie bowiem działała w trybie szkoleniowym. Ponadto, jeśli przedsiębiorca kupuje swoje pierwsze urządzenie rejestrujące, przysługuje mu ulga z budżetu państwa. Natomiast wcześniejsze zainstalowanie kasy z pewnością ułatwi skorzystanie z tej refundacji.
Zgrabnie opisane, aczkolwiek moim zdaniem to procedura, której „nie da się” przejść nieodpowiednio 😉