Pomiń zawartość →

Nowy system kas i urządzenia gotowe na online

Na nowe przepisy w sprawie kas fiskalnych musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że regulacje dotyczące systemu online pozostają wielką niewiadomą. Dzięki projektowi Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, znane są już podstawowe założenia całego rozwiązania prawnego i technologicznego. Co więcej, przedsiębiorcy mogą nawet teraz przygotować się do wprowadzenia nowego systemu – za sprawą kas fiskalnych z certyfikatem On-line Ready.

System online od 2018 roku

Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2018 roku będzie bardzo ważną datą dla wszystkich osób, które są w jakiś sposób związane z kasami fiskalnymi. Nie tylko dla producentów i dystrybutorów tych urządzeń, ale także dla polskich przedsiębiorców oraz urzędników państwowych. Wtedy bowiem mają zacząć obowiązywać regulacje prawne, które na nowo zdefiniują sposób prowadzenia ewidencji. System kas fiskalnych online, bo oczywiście o nim mowa, spowoduje m.in., że urządzenia wykorzystywane przez polskich podatników będą przesyłać dane do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Współpraca ta ma się odbywać za pośrednictwem odpowiedniego protokołu komunikacyjnego oraz łącza internetowego (np. GSM). Oprócz tego, nowością zapowiedzianą przez ustawodawcę ma być opcja wystawiania i przesyłania e-paragonów fiskalnych – również w trybie online.

Idzie nowe, czyli wymiana kas fiskalnych

Szereg nowych funkcjonalności, które w 2018 roku pojawią się w kasach fiskalnych, ma wpłynąć na unowocześnienie obrotu gospodarczego w Polsce. Niemniej, nie będzie to jedyny skutek zmian prawnych. Wraz z ustanowieniem systemu online, wielu krajowych podatników zostanie zobligowanych do wymiany obecnych urządzeń rejestrujących. Kasy wykorzystywane aktualnie do prowadzenia ewidencji nie spełnią bowiem wymogów technicznych, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Szczegółowe zasady wymiany technologii sprzedaży poznamy dopiero wtedy, gdy opublikowana zostanie ostateczna wersja Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Ale już dziś wiadomo, że zastąpienie dotychczasowego urządzenia rejestrującego nie będzie jedynym sposobem na dostosowanie firmy do nowych przepisów. Kasy fiskalne gotowe na online są już w sprzedaży. A wraz z nimi – szansa na zmodernizowanie rozwiązania technologicznego dla firmy.

Modele z gwarancją On-line Ready

Pierwsze kasy fiskalne, które są gotowe na ustanowienie systemu online, pojawiły się na polskim rynku na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Urządzenia tego typu zaczął wtedy tworzyć jeden z krajowych producentów technologii sprzedaży – Elzab. Co konkretnie wyróżnia wspomniane modele? Posiadają one certyfikat On-line Ready, dzięki któremu będzie można je w przyszłości wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności, m.in. technologię służącą do realizowania e-paragonów. Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze jest jednak to, że urządzenia gotowego na zmiany w przepisach nie będzie trzeba w przyszłości zastępować kolejnym modelem.

Więcej informacji o kasach fiskalnych On-line Ready.

Opublikowano w Kasy fiskalne Nowinki techniczne

Komentarz

  1. Borys Borys

    Nie wiem, kiedy ostatecznie zapanują nowe przepisy, ale wiem jedno – nadejście tych rozwiązań było naprawdę do przewidzenia, zwłaszcza tych związanych z elektroniczną kopią, e-paragonami i terminalami płatniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *