Zarządzanie siecią lokali gastronomicznych czy nawet pojedynczą placówką tego typu to ciężki kawałek chleba. Wie o tym każdy przedsiębiorca czy manager, który chociaż przez chwilę był odpowiedzialny za funkcjonowanie takiej działalności. W przypadku gastronomii można przecież wymienić całą masę czynników, które wpływają na wyniki firmy. I m.in. dlatego współcześnie trudno już wyobrazić sobie funkcjonowanie takiej działalności bez odpowiedniego zaplecza informatycznego, tj. jak oprogramowanie GoPOS.
Ogólne informacje o oprogramowaniu dla gastronomii
Omawianie oprogramowania GoPOS warto zacząć od podstawowych informacji na temat tego rozwiązania technologicznego. Wspomniany program znajduje zastosowanie zarówno w sieciach lokali gastronomicznych, jak i pojedynczych placówkach czy nawet foodtruckach. Duża w tym zasługa kompatybilności GoPOS z różnymi urządzeniami. Oprogramowanie można bowiem zainstalować nie tylko na komputerach POS z systemami operacyjnymi Windows, ale także na tabletach działających na Androidzie. Co ważne, w obydwu przypadkach GoPOS jest przystosowany do obsługi za pośrednictwem ekranu dotykowego. Z podstawowych informacji warto jeszcze zapamiętać, że oprogramowanie zapewnia przechowywanie danych lokalnie i/lub w chmurze oraz może działać nawet w trybie offline (bez dostępu do internetu).
Zarządzanie asortymentem restauracji i sprzedażą dań
Restauracja to oczywiście tylko przykład działalności, w której sprawdzi się GoPOS. Oprogramowanie znajdzie też zastosowanie w kawiarniach, pubach czy lokalach typu fast food. Wracając jednak do meritum… Po pierwsze, GoPOS pozwala na wszechstronne zarządzanie asortymentem. Nie chodzi tu wyłącznie o zdefiniowanie wszystkich pozycji w menu. Dużą zaletą omawianego oprogramowania jest też możliwość łatwego wprowadzania modyfikacji w poszczególnych potrawach, napojach czy rozbudowanych zestawach – i to w dowolnym momencie! Po drugie, GoPOS oferuje podzielenie lokalu ze względu na punkty sprzedaży oraz graficzne odwzorowanie układu stolików w placówce gastronomicznej. Po trzecie, oprogramowanie obsługuje najpopularniejsze formy płatności, m.in. gotówką i kartą. Po czwarte, podzielić i połączyć można tutaj każdy rachunek i to w dowolnym momencie realizowania zamówienia.
Przydatne narzędzia dla managerów i właścicieli lokalu
Warto zaznaczyć, że GoPOS to nie tylko narzędzie, nazwijmy to w pewnym uproszczeniu, sprzedażowe. Ważną część oprogramowania stanowią również rozwiązania dla managerów i właścicieli lokali gastronomicznych. Do dyspozycji kadry zarządzającej jest np. oddzielna aplikacja na smartfony. GoPOS można też rozbudować o dodatkowe moduły – GoKDS i GoSTOCK. Pierwsze ze wspomnianych rozwiązań wprowadzi istotne innowacje w przesyłaniu zamówień dla kuchni. Takie „zlecenia” można szybko przekazywać na tablety. Ponadto, GoKDS umożliwia wykorzystanie monitorów, które będą informowały klientów o złożonych przez nich zamówieniach (system kolejek). Z kolei GoSTOCK jest rozbudowanym narzędziem do zarządzania magazynem. Dodatkowa aplikacja oferuje m.in. kontrolowanie stanów magazynowych, podział produktów na kategorie, tworzenie pakietów czy szybkie ustalenie kosztów zakupu składników i kosztów wybranych receptur.
Nie można też zapomnieć o funkcjonalności związanej z raportowaniem, która została zaimplementowana już w samym oprogramowaniu GoPOS. To narzędzie niezbędne w codziennej pracy każdego właściciela czy managera restauracji, baru, kawiarni i pubu. Dzięki niemu oprogramowania zapewnia np. wygenerowania storna, czyli danych dotyczących pozycji usuwanych z rachunków.
Jak GoPOS radzi sobie w systemach dla firm?
Oprogramowanie GoPOS to oczywiście tylko część rozwiązania systemowego, które będzie funkcjonowało w lokalu gastronomicznym. Wspomnieliśmy już też wcześniej o tym, że program współpracuje zarówno z Windowsem, jak i Androidem (komputerami i tabletami). To jednak nie wszystko… Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem jest możliwość obsługi GoPOS przy użyciu kas fiskalnych Novitus – modeli One Online i Next Online. I podkreślmy z całą mocą – mówimy tutaj o bezpośredniej obsłudze za pomocą paneli dotykowych, które znajdują się w tych urządzeniach.
Kasy Novitus nie są, rzecz jasna, jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z rozwiązań oferowanych przez GoPOS. Oprogramowanie dla gastronomii współpracuje z wieloma innymi urządzeniami rejestrującymi – również z drukarkami fiskalnymi.
O, coś mi się własnie obiło o uszy, związanego z tym oprogramowaniem, ale nic więcej. Fajnie że je opisaliście bo właśnie rozglądam się za różnymi ciekawymi i skutecznymi rozwiązaniami do zarządzania działalnością typu gastro. Pozdrawiam!