Pomiń zawartość →

Nowe terminy obowiązkowej instalacji kas online – kiedy podatnicy wymienią swoje urządzenia?

Stopniowa wymiana urządzeń z kopią papierową i elektroniczną na kasy online to jedno z podstawowych założeń nowego systemu fiskalizacji. Wybrane grupy podatników zostały do tego zobligowane po wprowadzeniu zeszłorocznej nowelizacji ustawy o VAT. Dziś wiadomo już jednak, że cały proces zostanie przesunięty w czasie. Epidemia koronawirusa w Polsce wpłynęła m.in. na zmianę terminów obowiązkowej instalacji kas online. Do kiedy będzie trzeba wdrożyć urządzenia nowego typu?

Dodatkowe Rozporządzenie MF w sprawie wymiany kas

Część podatników zdążyła już obowiązkowo wymienić swoje kasy fiskalne. Mowa oczywiście o przedsiębiorcach, którzy są właścicielami firm z branży motoryzacyjnej, m.in. warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji. W ich działalnościach kasy fiskalne online trzeba było wdrożyć najpóźniej do 1 stycznia 2020 roku. A co z pozostałymi grupami podatników, które również muszą się liczyć z wymianą obecnych urządzeń rejestrujących?

Na skutek czasowego wstrzymania obsługi klientów w wielu polskich firmach, do czego przyczyniła się epidemia koronawirusa, daty z zeszłorocznej nowelizacji ustawy o VAT zostaną przesunięte. Tzw. lockdown dotknął przecież m.in. branże gastronomiczną i hotelarską, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz siłownie. Chodzi więc o działalności zobligowane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Natomiast samo przesunięcie terminów będzie wynikało z nowego Rozporządzenia Ministra Finansów – w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.

Do kiedy trzeba zainstalować urządzenia fiskalne online?

Pierwotnie przepisy zakładały, że tzw. II grupa podatników, czyli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz zajmujący się sprzedażą produktów opałowych, m.in. węgla, wymieni dotychczasowe urządzenia rejestrujące na kasy online najpóźniej do 1 lipca 2020 roku. Termin ten zostanie jednak przesunięty o równo 6 miesięcy. W przypadku wspomnianych działalności stosowanie kas online stanie się więc obowiązkowe od 1 stycznia 2021 roku.

Podobny los czeka przedstawicieli firm, które świadczą różne usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (w zakresie wstępu). To tzw. III grupa podatników zobligowanych do obowiązkowego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. W ich przypadku ostateczny termin instalacji nowych kas rejestrujących został wyznaczony na 1 lipca 2021 roku. Innymi słowy, tutaj również mamy do czynienia z przesunięciem pierwotnej daty o równe 6 miesięcy.

Opublikowano w Inne Porady

Komentarz

  1. LukaS. LukaS.

    no cóż…to było do przewidzenia….skoro wszystkie ważne sprawy uległy zmianie/przesunięciu prez pandemię…to te terminy też musiały…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *