Pomiń zawartość →

Jak zaoszczędzić przy zakupie kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy dziś coraz większej grupy podatników. Często taka konieczność występuje także w przypadku małych firm, które nie dysponują ogromnymi środkami finansowymi. W związku z tym, zakup urządzenia rejestrujące może oznaczać dla nich dodatkowe i niepożądane koszty… Przestrzegamy jednak przed unikaniem kas fiskalnych, gdyż może się to skończyć grzywną. Znacznie lepiej jest po prostu oszczędzać, stosując wszystkie dostępne opcje.

Po pierwsze – tania kasa fiskalna

To podstawowy sposób na zmniejszenie wydatku, który wiąże się z zakupem kasy rejestrującej. Podstawowy i na szczęście dosyć łatwy do zrealizowania, ponieważ współcześnie na rynku fiskalnym jest dostępnych wiele tanich urządzeń. I co najważniejsze, są to często modele proste w obsłudze i w pełni funkcjonalne. Innymi słowy, niska cena nie wpływa znacząco na sposób pracy użytkownika. Przy wyborze takiej kasy trzeba jednak zawsze sprawdzić, czy będzie ona posiadała parametry i funkcje odpowiadające potrzebom danego przedsiębiorstwa. Istotne mogą być np. interfejsy komunikacyjne oraz liczba pozycji towarowych w bazie PLU.

Po drugie – ulga za zakup urządzenia

Refundacja części wydatku przysługuje tym podatnikom, którzy kupują swoje pierwsze kasy fiskalne. Ulga może wynieść nawet do 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Aby z niej skorzystać, należy prawidłowo i w odpowiednim terminie zarejestrować oraz zafiskalizować pierwszą kasę. Z wspomnianej refundacji mogą skorzystać zarówno podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni lub świadczący wyłącznie usługi zwolnione. Szczegółów na temat ulgi należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Po trzecie – dodatkowe możliwości

Refundacja z budżetu państwa nie jest jedynym sposobem na odzyskanie części wydanej kwoty. Po pierwsze, „watowcy” mogą dodatkowo odliczyć podatek VAT. Jego wielkość będzie uzależniona od ceny urządzenia. Po drugie, 19% wartości kasy da się odzyskać w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Przedsiębiorcom przysługuje bowiem zaliczenie zakupu urządzenia do kosztów uzyskania przychodu.

 

Jak widać, wdrożenie kasy fiskalnej w firmie wcale nie musi oznaczać dużego obciążenia finansowego. Jeżeli uwzględnimy wszystkie dostępne dziś opcje, w niektórych przypadkach wydatek może wynieść jedynie około 100-200 zł. Dlatego naprawdę nie warto unikać lub bać się urządzeń rejestrujących. Tym bardziej, że obecność kasy fiskalnej w firmie z pewnością ułatwi prowadzenie ewidencji oraz późniejsze rozliczanie się z fiskusem.

Opublikowano w Kasy fiskalne Porady

2 komentarze

  1. Majko Majko

    Pierwszy punkt u mnie nie w ogóle nie wchodził w grę, bo ja akurat do swojej działalności potrzebowałem kasy systemowej. Drugi punkt coś zawsze dał, ale wiadomo – w przypadku dobrych kas systemowych, nawet po uldze, koszt mały nie jest. Trzeci punkt był już bardziej realny…

  2. konrad_12 konrad_12

    na szczescie ja nie potrzebowalem drogiej kasy i w moim wypadku ten zwrot bardzo mnie urzadzal 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *