Pomiń zawartość →

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasy fiskalnej?

Z zakupem kasy fiskalnej powinno być tak, jak w przypadku wyboru smartfonów, tabletów, laptopów czy też innych urządzeń elektronicznych, których używa się praktycznie każdego dnia. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na różne parametry i funkcje poszczególnym modeli, porównać dostępne specyfikacje techniczne oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakiej technologii oczekuję ja bądź moja firma? Automatyzację pracy zagwarantuje bowiem tylko takie urządzenie, które będzie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Istotne funkcje kasy rejestrującej

W przypadku kas fiskalnych funkcjonalność to słowo klucz. Możliwości danego modelu zawsze będą się przekładały na wygodę i szybkość obsługiwania klientów oraz inne kwestie związane z zarządzaniem sprzedażą. Jakie rozwiązania technologiczne powinny się znaleźć w funkcjonalnym urządzeniu rejestrującym? Z pewnością moduł służący do zapisywania i archiwizowania kopii paragonów w formie elektronicznej. Współcześnie większość modeli oferuje już dostęp do wspomnianej technologii. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, czyli zadrukowywania drugiej rolki papieru oraz konieczności składowania dokumentów tego typu w sterylnych warunkach, kopia elektroniczna gwarantuje automatyzację pracy, ogromny komfort, mniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne oraz lepsze zabezpieczenie danych.

Poza opisanym przed chwilą modułem, w kasie rejestrującej mogą się znaleźć: klawiatura z klawiszami funkcyjnymi, wydajny mechanizm drukujący, wytrzymały akumulator, pojemna baza towarowa, czytelne wyświetlacze (klienta i kasjera) czy też opcja umieszczenia NIP-u nabywcy na paragonie. Jeżeli zaś urządzenie fiskalne ma współpracować z innymi elementami systemu sprzedaży, np. komputerem, skanerem kodów kreskowych, terminalem płatniczym, wagą elektroniczną oraz szufladą na pieniądze, niezwykle ważne będą obsługiwane interfejsy komunikacyjne. Ogólna zasada jest tutaj taka, że im więcej portów i modułów służących do wymiany danych, tym lepiej. Zagwarantuje to bowiem bezproblemowe wdrożenie systemu, a w późniejszych latach także jego łatwe rozbudowywanie o kolejne ogniwa.

Wygląd i gabaryty urządzenia

Nie ulega wątpliwości, że przy zakupie kasy rejestrującej na pierwszym miejscu należy stawiać funkcjonalność. Ale czy zawsze? W dzisiejszych czasach coraz szersze grono przedsiębiorców zajmuje się handlem mobilnym. Co za tym idzie, sprzedaż obwoźna lub świadczenie usług z dojazdem do klienta wymaga ciągłego transportowania urządzenia fiskalnego. Czy polscy podatnicy są skazani na przewożenie dużych i ciężkich modeli? Niekoniecznie!

Dystrybutorzy technologii sprzedaży mają dziś w swojej ofercie wiele mobilnych kas rejestrujących. Modele te wyróżniają się zarówno niewielkimi gabarytami, jak i małą wagą. Dzięki temu są wprost stworzone do przewożenia. Ponadto, przenośne urządzenia fiskalne posiadają praktyczne funkcje, a niekiedy także wysokie parametry użytkowe. Kompaktowe wymiary nie wiążą się więc z koniecznością zrezygnowania z nowoczesnych rozwiązań. Wręcz przeciwnie! A najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, że mobilne kasy fiskalne są nawet stosowane w… stacjonarnych punktach handlowo-usługowych.

Czy cena modelu ma znaczenie?

Zdecydowanie tak! Równocześnie jednak, wcale nie musi to być wysoka cena. Współcześnie na rynku technologii sprzedaży są dostępne kasy fiskalne, za które nie będzie trzeba zbyt dużo zapłacić. Mowa o modelach posiadających przydatne parametry oraz funkcje, niezbędne do wykonywania obowiązków w firmie. Co więcej, nie można zapomnieć o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej funkcjonuje bardzo korzystna ulga. W ramach refundacji kosztów, pochodzącej z budżetu państwa, przedsiębiorca ma szansę odzyskać nawet 90% wydanej kwoty – nie więcej jednak niż 700 zł.

 

Zakup kasy rejestrującej to oczywiście duża odpowiedzialność. Wybrany model będzie użytkowany w firmie przez kilka lat i na każdym etapie prowadzenia handlu powinien zapewniać odpowiednią wydajność. Dlatego w niektórych przypadkach warto się zastanowić, czy nie zamówić modelu o wyższych parametrach, aby także w przyszłości zagwarantował on pełen zakres udogodnień. Ponadto, kontaktując się z renomowanym dostawcą technologii sprzedaży, można zapytać o kasy rejestrujące, które oferują rozbudowę swojej funkcjonalności.

Opublikowano w Kasy fiskalne Porady

2 komentarze

  1. grzesiek81 grzesiek81

    czy ci, którzy głównie zwracają uwagę na cenę, aby na pewno z gruntu nie pozbawiają siebie odpowiednich rozwiązań technologicznych ???

  2. Olafik Olafik

    Bzdura. Owszem, nie powinniśmy kierować się JEDYNIE ceną, ale prawda też jest taka, że nie każdemu przedsiębiorcy potrzebne są wszystkie „fiskalne bajery” świata – czasem do usprawnienia sprzedaży wystarczy kilka najważniejszych, praktycznych funkcji.

    Wg mnie ogromną rolę odgrywa tu komfort pracy – trzeba się kierować rozwiązaniami, które zapewnią wygodę wykonywania swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *