Pomiń zawartość →

Co wiemy o skanerach kodów kreskowych?

Czasem w danym punkcie handlowym lub usługowym sama kasa czy drukarka fiskalna nie wystarcza. Do wykonania dodatkowych czynności, składających się na przebieg całej transakcji, potrzebne okazują się urządzenia peryferyjne – takie jak waga elektroniczna, szuflada na pieniądze, terminal płatniczy, terminal komputerowy czy skaner kodów kreskowych. Ale co więcej – temat możliwości technologii sprzedaży nie kończy się na wymienieniu poszczególnych elementów. Każdy z nich bowiem oferuje wiele różnych rozwiązań – co tym razem pokażemy na przykładzie czytników.

Czytnik kodów kreskowych – gdzie i do czego służy?

Widok tego urządzenia nie jest niczym zaskakującym. Można zobaczyć, jak ono pracuje w różnych punktach handlowych – począwszy od niedużych sklepików, a skończywszy na dużych hipermarketach. Ale nie tylko. Znajdziemy je również na stanowiskach pracy w kinach i teatrach albo w bibliotekach czy też aptekach. Sama funkcja skanowania kodów wykorzystywana jest w magazynach i hurtowniach – tam jednak najczęściej funkcję tę przejmują wyspecjalizowane urządzenia, czyli kolektory danych.

A zatem, w jakim celu stosuje się tego typu technologię? Czytniki używane są do pozyskiwania informacji, zapisanych w formie różnego typu kodów – zarówno 1-wymiarowych, jak i 2-wymiarowych. Najczęściej jednak spotykamy się z tym, że sprzedawca obsługujący kasę i skaner czyta dane z kodów kreskowych, umieszczonych na opakowaniach produktów. W ten sposób odnajdywana jest dana pozycja w bazie towarowej, a co za tym idzie – wprowadzana przypisana jej nazwa artykułu i cena. Niemniej, zgodnie z tym, co wymieniliśmy wcześniej, skanery mogą być wykorzystywane do uzyskiwania danych o biletach, receptach lub wypożyczonych książkach.

Różne rozwiązania w skanerach kodów

Jest tu znacznie więcej do powiedzenia, niż „skaner kodów kreskowych to urządzenie peryferyjne, stosowane podczas sprzedaży towarów lub usług”. Technologia ta ma bowiem wiele wariantów, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, stopnia zaawansowania, sposobu użytkowania czy zastosowanej technologii odczytu.

Tak więc możemy spotkać skanery zabudowane w boksie kasowym, charakteryzujące się odczytem stacjonarnym i automatycznym. Istnieją jednak modele umożliwiające obsługę ręczną – gdzie odczyt odbywa się za sprawą wciśnięcia klawisza wyzwalającego – lub pracę automatyczną (gdy znajdują się na podstawce). Jak nietrudno się domyślić, znajdziemy czytniki współpracujące z urządzeniem fiskalnym za pośrednictwem przewodu oraz takie, które funkcjonują dzięki połączeniu bezprzewodowym (Bluetooth). Innym przykładem jest rodzaj skanowania. Kiedyś odbywało się ono jedynie za sprawą diod LED, dziś jednak rządzi technika laserowa, pozwalająca pozyskać dane nawet z dalej położonego kodu. Od nowoczesności urządzenia zależy nie tylko szybkość skanowania i długość dystansu pomiędzy nim, a powierzchnią odczytywaną (oraz położenia w stosunku do niej), ale także stopień zaawansowania kodów, z którymi pracuje. Na koniec warto wspomnieć o kilku rodzajach komunikowania poprawnego odczytu: możemy wyszczególnić świetlne (diody w urządzeniu), dźwiękowe, a także sygnalizację świetlną bezpośrednio na skanowanym kodzie (tzw. technologia GreenSpot).

Wszystko jednak zależy od tego, jakich rozwiązań wymaga nasze przedsiębiorstwo od skanera, który planujemy zakupić.

Opublikowano w Porady Urządzenia peryferyjne

Komentarz

  1. peter peter

    przydało się przy wyborze skanera do biznesu, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *