Pomiń zawartość →

Na progu fiskalnych zmian – czego możemy spodziewać się po 2018 roku?

Wreszcie przyszedł rok 2018 – czas ważny z punktu widzenia kwestii, jakie były poruszane już w roku minionym. Mowa tu przede wszystkim o planach resortu finansów, które mają mieć przełożenie na zarówno techniczne, jak i prawne aspekty branży fiskalnej. A co za tym idzie – skutki odczuwalne dla producentów technologii sprzedaży, przedsiębiorców oraz konsumentów. Warto więc jeszcze raz powiedzieć kilka słów na temat tego, co było i co jeszcze ma się wydarzyć.

Kasy fiskalnej w online’owej odsłonie

O pracach nad nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju, a także poważnej nowelizacji do ustawy o VAT, nietrudno było usłyszeć czy przeczytać w 2017 roku. Im bliżej końca grudnia, tym coraz głośniej było o zamiarach resortu w kwestii unowocześnienia obrotu gospodarczego. Wedle wcześniejszych założeń, rok 2018 właśnie ma być przełomowy, bowiem rozpocznie proces prawnego i technicznego wdrażania systemu fiskalizacji online. Działania te będą służyły sukcesywnemu integrowaniu kas rejestrujących online z Centralnym Repozytorium, do którego urządzenia te, za pośrednictwem połączenia internetowego, będą stale przesyłać wszelkie istotne informacje o ewidencjonowanym obrocie. To z kolei ma skutkować jeszcze lepszą szczelnością systemu podatkowego i efektywniejszej walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami, tworzącymi „szarą strefę”.

Rezultaty zmian odczują wszyscy

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami resortu finansów, skutki wspomnianych projektów Rozporządzenia i nowelizacji będą dostrzegalne dla każdego. W pierwszej kolejności oczywiście dla producentów technologii sprzedaży, którzy zaczną tworzyć i wypuszczać na rynek urządzenia nowej generacji, dostosowane do przyszłych kryteriów oraz warunków technicznych. Następnie zmiany odczują podatnicy, zobligowani do zakupu kas fiskalnych online lub wymiany dotychczas stosowanych modeli. A w końcu konsekwencje te dojdą do klientów. Współpraca kas z terminalami płatniczymi, dostępna w standardzie, z pewnością jeszcze bardziej zwiększy popularność transakcji bezgotówkowych. Raczej coraz trudniej będzie można znaleźć się w sytuacji, że płatność kartą okaże się niemożliwa. Co więcej, w przyszłości klienci będą też w stanie ubiegać się o elektroniczne wersje wystawianych paragonów – upoważniające do korzystania z praw konsumenckich, a przy tym łatwe w przechowywaniu, np. na koncie e-mail.

Kiedy to wszystko nastąpi?

Choć proces wdrażania konkretnych regulacji techniczno-prawnych nadal jest w toku, to jednak pewne kwestie są już dość prawdopodobne. Jak na przykład to, że pewne rodzaje przedsiębiorstw zostaną zobligowane do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. W pierwszej kolejności mówi się o usługach motoryzacyjnych czy wulkanizacyjnych i sprzedaży różnego typu paliw, w dalszej zaś – o usługach gastronomicznych, budowlanych czy kosmetycznych. Istnieje możliwości, że w wymienionych przypadkach urządzenia online’owe będą musiały pojawić się nawet do końca 2018 roku. Na ostateczne odpowiedzi trzeba jeszcze poczekać, choć zapewne już mniej niż więcej.

Opublikowano w Inne Kasy fiskalne Nowinki techniczne

Komentarz

  1. Kristoff Kristoff

    prowadzę punkt gastronomiczny, więc widzę, że trzeba trzymać już rękę na pulsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *