Pomiń zawartość →

Wagi elektroniczne, które służą nie tylko do ważenia

Nie będzie zbyt dużym odkryciem stwierdzenie, że podstawowym zadaniem każdej wagi elektronicznej jest ważenie towarów. Urządzenia produkowane obecnie oferują nawet pod tym względem pewne udogodnienia, np. różne zakresy pomiaru. Jednakże, na rynku znajdziemy także modele, które oferują znacznie więcej, niż tylko ważenie produktów. Doskonałym przykładem są urządzenia z wbudowanymi mechanizmami drukującymi.

Urządzenia etykietująco-ważące

Producenci technologii sprzedaży dążą współcześnie do tego, aby oferować przedsiębiorcom jak najbardziej wszechstronne urządzenia. Dlatego wiele rozwiązań dla handlu łączy w sobie różne funkcjonalności. Teoretycznie można by przecież wdrożyć w firmie zarówno wagę elektroniczną, jak i stojącą obok niej drukarkę etykiet. Ale nie byłoby to zbyt ergonomiczne i praktyczne rozwiązanie. W związku z tym, od wielu lat na rynku dostępne są wagi etykietujące. Urządzenia te, oprócz wykonywania pomiarów masy w różnych zakresach, zapewniają wystawianie wydruków. Mogą to być np. etykiety z cenami i informacjami na temat zważonych produktów.

Mechanizmy drukujące, które są stosowane w wagach elektronicznych, wyróżniają się kilkoma zaletami. Po pierwsze, zapewniają często prostą instalację materiałów eksploatacyjnych oraz szybkie wystawianie etykiet. Po drugie, pozwalają na umieszczanie różnego rodzaju treści na wydrukach, np. grafik albo kodów kreskowych. Po trzecie, niektóre modele umożliwiają skonfigurowanie wielu szablonów etykiet.

Baza PLU i klawisze funkcyjne

Na co jeszcze mogą liczyć użytkownicy wag etykietujących? Urządzenia te oferują zazwyczaj obsługę bazy towarowej (PLU) oraz skonfigurowanie klawiszy funkcyjnych. Szczegółowe parametry obydwu funkcjonalności są oczywiście zależne od konkretnego modelu. Niemniej, ogólna zasada jest taka, że obecność bazy PLU i skrótów klawiszowych zdecydowanie przyspiesza wykonywanie pomiarów masy. Co więcej, to dzięki opcji zdefiniowania poszczególnych elementów asortymentu – wraz z najważniejszymi informacjami na ich temat – możliwe jest późniejsze wystawianie etykiet, na których znajdują się te dane.

Wag z panelami dotykowymi

Osobną grupę wag etykietujących stanowią modele wyposażone w ekrany dotykowe. Niekiedy można się spotkać z określeniem, że są to urządzenia multimedialne. I nie jest to dalekie od prawdy. Wagi tego typu zapewniają bowiem zarówno wystawianie etykiet oraz konfigurowanie wybranych pozycji towarowych, jak i szybką, intuicyjną wręcz obsługę klientów firmy. W standardowych wagach etykietujących też, rzecz jasna, występują wyświetlacze. Zazwyczaj będą to ekrany LCD albo LED. Ich obecność także wpływa na komfort wykonywania pomiarów masy i zapewnia łatwy dostęp do informacji na temat ważenia produktów.

Opublikowano w Porady Urządzenia peryferyjne

Komentarz

  1. rambel rambel

    fajne rozwiązanie technologiczne ale jednak wg mnie do większych firm, ze stanowiskami samoobsługowumi, a więc mnie się raczej nie przyda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *