Umożliwienie klientom indywidualnym odbierania paragonów fiskalnych także w wersji elektronicznej to jedno z podstawowych założeń systemu kas rejestrujących online. W ten sposób ustawodawca chce unowocześnić obrót gospodarczy w Polsce oraz wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu konsumentom. W jaki sposób będzie można realizować e-paragony fiskalne? I co konkretnie da wprowadzenie cyfrowych dokumentów?
Pierwsze testowanie e-paragonów
Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, zgodnie z którą testowanie systemu dystrybucji e-paragonów rozpocznie się w drugiej połowie 2018 roku. W pierwsze kolejności elektroniczne dowody sprzedaży otrzymają klienci finalizujący transakcję za pomocą karty płatniczej. W dalszej perspektywie cyfrowe paragony zaczną być jednak realizowane za pomocą urządzeń fiskalnych online. Innymi słowy, w przyszłości każda kasa rejestrująca nowego typu pozwoli na przesłanie nabywcy elektronicznego dokumentu. Jednakże, nie będzie to równoznaczne z wycofaniem papierowych paragonów fiskalnych. Przedsiębiorcy nadal będą zobligowani do wydawania klientom takich wydruków z kasy rejestrującej. Natomiast konieczność zrealizowania e-paragonu pojawi się wtedy, gdy nabywca zechce otrzymać dodatkową, cyfrową wersję dowodu sprzedaży.
Obowiązkowa obecność kodu QR
Informacje znajdujące się na paragonach fiskalnych są ściśle regulowane przez funkcjonujące w Polsce przepisy. Dzięki temu nie ma problemu z odróżnieniem tych dokumentów od zwykłych rachunków czy potwierdzeń płatności kartą. Ważną zmianą, związaną poniekąd z systemem kas online, będzie wprowadzenie dodatkowego elementu na każdym paragonie fiskalnym. Okazuje się, że na takim dowodzie sprzedaży zawsze pojawi się kod QR. Czemu posłuży akurat taka modyfikacja?
W kodzie QR, znajdującym się na paragonie z kasy rejestrującej online, będą zawarte najważniejsze informacje na temat danego dokumentu, urządzenia oraz przedsiębiorcy. Odczytanie tego kodu pozwoli więc na szybkie uzyskanie ważnych danych.
Gdzie trafi elektroniczny dowód sprzedaży?
Ustawodawca chce, aby e-paragony fiskalne, o które poproszą klienci indywidualni, trafiały na adresy e-mail nabywców. Przesyłanie tych dowód sprzedaży będzie się jednak odbywało za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji. Dzięki temu konsumenci nie będą musieli martwić się o to, że dane na ich temat trafią w niepowołane ręce. Ponadto, wspomniane rozwiązanie na pewno ułatwi klientom korzystanie z prawa do reklamacji produktów lub usług oraz zwrotów towarów. Elektroniczne paragony fiskalne będą bowiem miały taką samą ważność z punktu widzenia prawa, co papierowe wydruki z kasy. Przechowywanie cyfrowych dokumentów okaże się też wygodniejsze dla konsumentów. Zniknie obawa o to, że nieodpowiednie składowanie paragonów wpłynie negatywnie na ich czytelność. Znacznie trudniej będzie również zgubić cyfrowy dokument, który zostanie zapisany w zasobach poczty elektronicznej.
Szersze omówienie zagadnień związanych z e-paragonami znajdziecie na tej stronie WWW.
właśnie ważne jest to by transmisja takich elektronicznych paragonów była dobrze zabezpieczona. mówię to i jako konsument i jako sprzedawca, bo pewnie pretensje nabywców za ewentualne komplikacje będą w pierwszej kolejności spadać na przedsiębiorców…