Pomiń zawartość →

Przepisy w sprawie kas online – na jakie regulacje jeszcze czekamy?

Pojawienie się kas fiskalnych online w Polsce jest uzależnione od tego, jak szybko uda się ustanowić zmiany w funkcjonujących przepisach. Część z nowych regulacji prawnych zdążyła już zresztą wejść w życie. Chodzi oczywiście o Rozporządzenie w sprawie warunków i kryteriów technicznych, które muszą zostać spełnione przez wprowadzane na rynek kasy rejestrujące. A na jakie przepisy w sprawie urządzeń online jeszcze czekamy?

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług pracowało początkowo Ministerstwo Finansów. Później nowe przepisy przekształciły się w projekt rządowy i w kwietniu 2018 roku trafiły do Sejmu. Opóźnienia w pracach legislacyjnych sprawiły zaś, że dopiero teraz możemy mówić o tym, iż nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług jest na ostatniej prostej. Nowe regulacje mają zostać niedługo przegłosowane w Sejmie, dzięki czemu wejdą w życie 1 maja 2019 roku.

Dlaczego jednak omawiana nowelizacja jest tak istotna? Znajdziemy w niej bowiem kluczowe przepisy w sprawie urządzeń fiskalnych online. Zdefiniuje ona m.in. działanie Centralnego Repozytorium Kas, jak również obowiązek wcześniejszego wdrożenia modeli nowego typu – w branżach i terminach wskazanych przez ustawodawcę. Ponadto, dopiero nowelizacja ustawy o VAT umożliwi wprowadzenie na rynek pierwszych kas online.

Zasady dotyczące stosowania kas rejestrujących

Obecnie funkcjonuje jeszcze Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 roku. Znajdziemy w nim szczegółowe przepisy dotyczące stosowania urządzeń fiskalnych, m.in. wystawiania paragonów czy przechowywania ich kopii. Niemniej, wspomniane regulacje prawne nie zawierają żadnych zapisów w sprawie kas rejestrujących nowego typu, czyli modeli online. Nic więc dziwnego, że zmiany w polskim systemie fiskalizacji nie będą również możliwe bez nowego Rozporządzenia Ministra Finansów.

Konkretne informacje na temat przywołanego aktu prawnego pojawiły się w listopadzie 2018 roku. Co więcej, wstępnie planowano, że nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wejdzie w życie już na początku stycznia 2019 roku… Podobnie jak z nowelizacją ustawy o VAT, tutaj również doszło do opóźnień w pracach legislacyjnych. Trzeba jednak raz jeszcze podkreślić, że to Rozporządzenie MF jest kluczowe dla systemu online. Bez niego zabraknie regulacji prawnych, które wyjaśniają zasady stosowania nowych kas fiskalnych.

Kiedy zacznie ono obowiązywać? Początkowo zakładano, że wraz z wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT. Obecnie nie ma jednak oficjalnych informacji na ten temat. Zgodnie z wiadomościami umieszczanymi na stronach Rządowego Centrum Legislacji, nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nadal znajduje się na etapie opiniowania.

Opublikowano w Inne Porady

Komentarz

  1. mario-DET mario-DET

    chcialbym zeby juz wszystko w tych kwestiach bylo ustalone, pewne i jasne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *